Zdradliwa wena. Raz jest, raz jej nie ma. Ja ją prowokuję, bo to moja domena.*

Zawsze kiedy zabraknie ci natchnienia, zaglądnij do nas. Na stronie INSPIRATOR raz w miesiącu, znajdziesz 10 darmowych tablic z inspiracjami. Zestaw ten może pomóc, kiedy twoja kreatywność jest na wyczerpaniu.

Jak zacząć, czyli dobra podstawa procesu twórczego 

CASE STUDY: Logo kosiarki
Dostałeś zlecenie na zaprojektowanie logo dla producenta kosiarek. Przede wszystkim jasno określ lub zweryfikuj punkt startowy. Wykorzystaj do tego szczegółowy brief, zwizualizuj ustalenia przez moodboard, czyli tak zwaną tablicę inspiracji, którą nazwaliśmy INSPIRATOR. Usprawnisz dzięki temu cały proces projektowania oraz zmniejszysz ilość poprawek. Dzięki przejrzystej koncepcji można dokładnie uzgodnić z klientem/grafikiem oczekiwania, tak by efekt końcowy był z nimi zgodny.

1. Mapa skojarzeń

Przygotuj kartkę papieru, ołówek i wypisz możliwie najwięcej wyrazów, które odpowiadają głównemu tematowi twojego projektu. Zapisz go na środku i otaczaj słowam/skojarzeniami, które przyjdą ci do głowy. Weź przy tym pod uwagę: kształt, kolor, emocje. Wykorzystaj także określenia, które pojawiły się w rozmowie z klientem/grafikiem.

wpis logo

2. Zawężaj swoje poszukiwania

Ze wszystkich wypisanych skojarzeń, wybierz kilka najciekawszych zwrotów, które będzie można w atrakcyjny sposób przedstawić wizualnie. Zbierz je w grupy tematyczne.

Pomysły na kształt wybierz na podstawie:

 1. elementu urządzenia
 • kółka (ruch, przemieszczanie się)
 • ostrze (metal, srebro,cięcie, strzyżenie)
 1. efektu wykorzystania urządzenia
 • nastrój kojarzony ze skoszoną trawą (spokój, leżenie na trawie i patrzenie w niebo, zapach)
 • wzory na trawie (charakterystyczne pasy jak na boiskach piłkarskich, równo przycięte źdźbła trawy)

Pomysły na liternictwo określ biorąc pod uwagę specyfikę urządzenia:

 • ścięte, „przejechane” litery
 • bezszeryfowe
 • grube, proste, techniczne

Pomysły na kolor dopasuj używając ogólnych skojarzeń:

 • odcienie zieleni: soczysta, jasna zieleń (trawa, dynamika ruchu, radość)
 • odcienie bieli (równość, czystość – jako efekt po koszeniu trawy)
 • czarny (konkret, technika, smary do kosiarki, użyć np. w liternictwie)

Wybierz komplet wyrazów z każdej grupy. Poszukaj zdjęć, które najlepiej je zobrazują. Zbierz je w moodboard/INSPIRATOR i sprawdź czy tobie oraz osobie, z którą współpracujesz chodzi o to samo. Proces twórczy może cię zaprowadzić w różne punkty. Często zbyt odległe od oczekiwań wobec projektu. Zawsze jeśli się tak wydarzy, możesz odwołać się do zebranych na początku inspiracji i zweryfikować swoje działania.
INSP 50 LOGO ALE KOSIARKA! Jedenaste Studio

3. Gotowy projekt

Dobry pomysł to połowa sukcesu

Moim celem jest dać ci natchnienie. Zainspirować twoją pomysłowość. Twoja kreatywność z pewnością twórczo to wykorzysta, a proces projektowania zaobfituje w nieprzewidywalne i błyskotliwe rozwiązania. Mając interesujący punkt startowy oraz jasno ustaloną koncepcję projektu, łatwiej osiągniesz sukces.

Kończysz poprzednie zlecenia, a już trzeba zacząć następne? Oszczędź z nami czas na przeszukiwaniu czeluści Internetu i sięgnij po inspirację do twojego nowego projektu

* cytat Kaliber 44

Uwzględniasz ten etap przy projektowaniu i dbasz o niego? Podziel się w komentarzu swoimi sposobami szukania inspiracji lub napisz konstruktywne uwagi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *